Programatory mikrokontrolerów Microchip PIC

Kiedy okazało się, że do zbudowania dekoderów konieczne jest zaprogramowanie mikrokontrolerów, myślałem że nie obejdzie się bez drogich i skomplikowanych programatorów. Zacząłem szukać informacji na ten temat w Internecie i stwierdziłem, że jest wręcz odwrotnie: dostępne są schematy prostych układów i darmowe oprogramowanie do ich obsługi. Mój wybór padł na programator JDM (chyba jeden z bardziej popularnych w Internecie) oraz na program IC-Prog. Programator JDM składa się tylko z kilku elementów dyskretnych, nie potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania - napięcia potrzebne do programowania procesora bierze wprost z interfejsu RS-232 komputera PC i znakomicie radzi sobie z mikrokontrolerami rodziny Microchip PIC. Natomiast ICPROG jest programem pracującym w środowisku Windows 9x/NT/2000/Xp, obsługuje różne typy programatorów (w tym JDM) i umożliwia zaprogramowanie szerokiej gamy procesorów i pamięci eeprom. Opis programowania mikrokontrolerów za pomocą programu IC-Prog znajduje się tutaj.
Opracowałem trzy wersje urządzeń na podstawie programatora JDM. Do każdego układu jest też opracowana płytka drukowana. Pliki znajdują się poniżej.

 

JDM PIC Programmer v.1

 

Jest to najprostsza wersja programatora. Działa tylko z układami PIC16C84, PIC16F84 i PIC16F84A (osobiście testowałem tylko tego ostatniego). Programator jest zasilany z portu RS-232 komputera PC (może nie działać na niektórych notebookach z powodu niższych napięć niż przewiduje standard RS-232). Szczegółowy opis działania znajduje się na stronach autora. Oczywiście procesora nie lutujemy do płytki, tylko montujemy odpowiednią podstawkę DIL-18. Gniazdo podłączeniowe to męska wersja DB-9. Do połączenia z komputerem należy wykorzystać kabel jeden-do-jeden (musi na obu końcach posiadać wtyki żeńskie).

 

 Pliki projektu JDM v.1
  Nazwa pliku Opis Wywołania
application/octet-stream jdm_001.brd Projekt płytki drukowanej w formacie Eagle Download
application/pdf jdm_001.pdf Rysunki montażowe Download
application/octet-stream jdm_001.sch Schemat programatora w formacie Eagle Download

 

JDM PIC Programmer v.2

 

JDM002

 

Druga wersja jest bardziej rozbudowana i umożliwia programowanie dodatkowo procesorów PIC12C5XX i PIC12CE5XX oraz pamięci szeregowych EEPROM (24CXX). Procesory PIC12 wkładamy w podstawkę tak, że pierwszy pin procesora wchodzi w pierwszy pin podstawki, natomiast pamięci wkładamy w ten sposób, że pierwszy pin pamięci pokrywa się z piątym pinem podstawki. Podobnie jak w poprzedniej wersji używamy gniazdo męskie DB-9 i łączymy z komputerem za pomocą kabla 1-1 (wyposażonym we wtyki żeńskie DB-9). Szczegóły zasady działania znajdują się na stronach autora.

 

Pliki projektu JDM v.2
  Nazwa pliku Opis Pobierz
application/octet-stream jdm_002.brd Projekt płytki drukowanej w formacie Eagle Download
application/pdf jdm_002.pdf Rysunki montażowe Download
application/octet-stream jdm_002.sch Schemat programatora w formacie Eagle Download

 

JDM PIC Programmer v.3

  JDM003

Trzeci układ jest rozbudowaną wersją drugiego programatora. Dodana została 40-sto pinowa podstawka do programowania procesorów PIC16F87X, osobna podstawka do pamięci szeregowych EEPROM z magistralą I2C (24CXX) oraz podstawka do programowania pamięci EEPROM z interfejsem Microwire i 4-wire (93CX6 i 59CXX). Programowanie procesorów PIC12CXX wykonuje się identycznie jak w wersji 2. W tym programatorze zrezygnowałem też z gniazda DB-9 na rzecz ośmiopinowego gniazda typu TP (takie jak na kartach sieciowych). Mapowanie końcówek wygląda następująco:

RS-232 Kierunek Gniazdo TP Gniazdo DB-9 Gniazdo DB-25
 CTS    In    1    8    5
 DSR    In    2    6    6
 RxD    In    3    2    3
 GND    --    4,5    5    7
 TxD    Out    6    3    2
 DTR    Out    7    4    20
 RTS    Out    8    7    4
 DCD    In    -    1    8
 RI    In    -    9    22

Opis i zasada działania programatora dostępne są na stronie http://www.jdm.homepage.dk/newpic0.htm, schemat interfejsu do programowania pamięci EEPROM pochodzi ze strony http://www.ic-prog.com".

 

Pliki projektu JDM v.3
  Nazwa pliku Opis Pobierz
application/octet-stream jdm_003.brd Projekt płytki drukowanej w formacie Eagle Download
application/pdf jdm_003.pdf Rysunki montażowe Download
application/octet-stream jdm_003.sch Schemat programatora w formacie Eagle Download

Wszystkie schematy i płytki drukowane zostały przygotowane za pomocą darmowej wersji programu EAGLE Layout Editor 5.xx, który można pobrać ze strony firmy CADSoft.

 
Wszystkie opracowania są własnością intelektualną ich autorów, na stronie zostały umieszczone tylko w celach informacyjnych. Wykorzystanie ich w celach komercyjnych jest możliwe wyłącznie za zgodą autorów.
Schematy i płytki drukowane zostały opracowane przeze mnie na podstawie opisów dostępnych w Internecie. Układy zostały przetestowane, jednak NIE PONOSZĘ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI za ewentualne szkody spowodowane eksploatacją opisanych urządzeń. 
 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym