Poniższy artykuł prezentuje sposób instalacji dekodera jazdy DCC w lokomotywie spalinowej ST44-003 wyprodukowanej przez firmę Roco (nr kat. 62782).
Ponieważ lokomotywa należy do nowej linii produktów, jest w pełni przystosowana do instalacji dekodera. Zainstalowane jest ośmio-pinowe gniazdo dekodera, standardowo posiadające zainstalowaną zaślepkę umożliwiającą jazdę w trybie analogowym, jest także przygotowane specjalne miejsce na umieszczenie dekodera. Jako, że przestrzeń wewnątrz lokomotywy jest dość duża, zainstalowany został dość duży dekoder T1 amerykańskiej firmy TCS (strona WWW TCS).
Dekoder dostępny jest w dwóch wersjach wyposażenia, z wtyczką NEM lub z "gołymi" przewodami. W tym przypadku wybrany został dekoder z wtyczką, gdyż jak już wcześniej wpomniałem lokomotywa przystosowana jest pod DCC i posiada gniazdo dekodera. Wersja bez wtyczki może być wykorzystana do instalacji dekodera w starszych lokomotywach, gdzie kable trzeba lutować bezpośrednio do poszczególnych urządzeń.
Wygląd dekoderów serii T ilustruje poniższa fotografia.
Instalację rozpoczynamy od zdemontowania "budy" lokomotywy. W tym celu należy postawić pojazd kolami na równej powierzchni a następnie lekko rozchylić obudowę kolejno z jednej i drugiej strony, mniej więcej w okolicach wejścia do kabiny maszynisty, jednocześnie unosząc ją ku górze. Zatrzaski zlokalizowane w tych miejscach powinny się wyczepić z uchwytów a cala obudowa powinna dość swobodnie zsunąć się z ostoi.
Kolejna fotografia ukazuje wnętrze lokomotywy po zdjęciu obudowy.
Standardowo w gnieździe dekodera zainstalowana jest zaślepka dla zapewnienia jazdy w trybie analogowym, którą należy usunąć.
Z jednej strony zainstalowana została specjalna płytka z tworzywa sztucznego, która posłuży jako podstawa dekodera.
Do umocowania dekodera wykorzystane zostały kawałki dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Dekoder TCS T1 jest w całości pokryty folią termokurczliwą a elementy elektroniczne zamontowane są tylko na jednej powierzchni, przez co druga powierzchnia jest zupełnie płaska umożliwiając pewne umocowanie płytki dekodera do podstawy. Wtyczkę dekodera należy wpiąć do gniazda tak, aby pin odpowiadający przewodowi pomarańczowego koloru został podłączony do wtyku gniazda oznaczonego gwiazdką. Dodatkowy przewód funkcyjny (fioletowy) został zabepieczony przed przypadkowym zwarciem za pomocą odcinka rurki termokurczliwej.
Zamontowany dekoder prezantuje się jak poniżej.
Zanim założymy obudowę, można już przeprowadzić pierwsze testy. Fabrycznie dekoder ma zaprogramowany adres 3. Aby go zmienić na inny wystarczy zapisać wybraną wartość do zmiennej CV1 dekodera.
Poniżej jeszcze zdjęcie całości.
Muszę w tym miejscu nadmienić, że mój model posiadał usterkę. Jedna z taśm łączących żarówki z płytką elektroniki miała przerwę, przez co nie działało oświetlenie jednej strony pojazdu. Po zalutowaniu przerwy wszystkie funkcje zaczęły działać prawidłowo.
Pozostaje zamontować obudowę i można już korzystać z uroków systemu DCC :-)