Brawa 40410 40411 | Lokomotywa pospieszna parowa Pt31-53 PKP

Lokomotywa pospieszna parowa



Metryka modelu

Rodzaj lokomotywy parowe
Seria pojazdu Pt31
Epoka IIIb
Producent Brawa
Numer katalogowy 40410 40411
Rok produkcji 2009
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 53
Skala H0
Stacja macierzysta Parowozownia Szczecin Gł.
Dyrekcja DOKP Szczecin
Liczba osi 10

Dodatkowe informacje

Model parowozu Pt31-53, w malowaniu ciemnozielono- oliwkowym, epoka IIIb (1951-56):

Parowóz zbudowany dla PKP przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie, w roku 1938 (nr fabr. 722), pierwotnie oznaczony na PKP (A) jako Pt31-77. Przejęty nastepnie przez Deutsche Reichsbahn i oznaczony jako 19 148. Po II Wojnie Światowej rewindykowany do Polski z Węgier w 1953 roku i przyjęty na inwentarz PKP (B) jako Pt31-53.

Przy założeniu, że w parowozie tym nie wymieniano tendra od 1938 roku, powinien on być nadal połączony z tendrem 32D29-80.

Poczynając od 03.06.1954 parowóz ten należał do DOKP Szczecin, Par. Szczecin Główny (aż do 16.06.1970, kiedy nastąpiło jego przekazanie do Białogardu).

Ciemnozielono-oliwkowe malowanie modelu parowozu Pt31-53 będzie odpowiadać schematowi malowania lokomotyw pospiesznych i osobowych PKP, stosowanemu przez Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie, zarówno przed, jak i w pierwszych latach po II Wojnie Światowej, i będzie różnić się od malowania fabrycznego parowozów tej serii, jedynie brakiem karminowych pasków malowanych (fabrycznie) na otulinie kotła, cylindrów, ścianach budki maszynisty oraz na bocznych ścianach skrzyni wodnej tendra. Obręcze kół parowozu oraz tendra będą białe.

Oprócz tabliczek z godłem państwowym, serią i numerem lokomotywy oraz oprócz przepisowych oznaczeń na czołownicy, na modelu parowozu Pt31-53 umieszczone zostaną następujące oznaczenia:

D.O.K.P. Szczecin
Par. Szczecin Gł.
Napr. Głów. 31.05.54 ZNTK Bydgoszcz

Tender serii 32D29, oprócz oznaczeń serii i numeru parowozu umieszczonych na czołownicy, zaopatrzony zostanie w kompletne oznakowanie, typowe dla tendrów polskiej budowy przedwojennej, a więc: tabliczki z godłem państwowym, serią, numerem tendra (80) oraz pojemnością skrzyni wodnej. Dodatkowo, na skrzyni wodnej tendra umieszczone zostaną znaki ostrzegawcze "woda zatruta".

Dla modelu przygotowany zostanie również komplet tabliczek fabrycznych Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Sp. Akc., Chrzanów, umieszczonych na kołpaku kotła, bocznych otulinach cylindrów parowozu oraz na bocznych ścianach skrzyni narzędziowej tendra, a także tabliczka fabryczna kotła Polskich Zakładów Babcock- Zieleniewski, W. Fitzner, Gamper z Sosnowca, znajdująca się na drzwiach dymnicy.

W modelu odwzorowane zostanie polskie wyposażenie, odpowiadające (za wyjątkiem reflektorów !) stanowi pierwotnemu lokomotyw serii Pt31.

Model wyposażony będzie w zderzaki trzonowe (polskiej konstrukcji przedwojennej) oraz w reflektory elektryczne polskiej konstrukcji powojennej (typ: K-30-01).			

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym