Fleischmann 531103 | Wagon towarowy kryty Kddet 160 608 PKP

Wagon towarowy kryty



Metryka modelu

Rodzaj wagony towarowe
Seria pojazdu Kddet
Epoka IIIc
Producent Fleischmann
Numer katalogowy 531103
Rok produkcji 2016
Zarząd kolei PKP
Numer inwentarzowy 160 608
Skala H0
Liczba osi 2
Długość 122

Dodatkowe informacje

Model wagonu typu 23K z oznaczeniem OPW
Rew. Pruszków 31.8.64

---
Na forum.modelarstwo.info Krzysztof Koj napisał:

[...]Jakiś czas temu postanowiłem usystematyzować wreszcie (na własny użytek) dość zagmatwaną historię licznej rodziny krytych wagonów towarowych standardu UIC, określanych w Polsce jako typ 23K/223K (z odmianami), obejmującej zarówno wagony rodzimej produkcji (Pafawag), jak i wagony importowane w tych samych latach z Rumunii, określane na PKP jako typ "23K Rumun.". 
Chodziło o uporządkowanie kolejnych dostaw tych wagonów dla PKP, a jednym z kryteriów tej analizy były warianty wykonania ich dachów, różniących się - jak wiadomo - sposobem ryflowania.
Właśnie dzięki temu okazało się, że istniało aż pięć różnych sposobów wykonania dachów (3 wykonania w wagonach polskiej produkcji i 2 wykonania w wagonach produkcji rumuńskiej z dachem wypukłym).
Wśród tych wersji wykonania znalazły się także wagony typu 23K z dachem gładkim, zbudowanne dla PKP przez Pafawag jeszcze w roku 1957, należące do tzw. serii informacyjnej.
Seria ta, licząca zaledwie 10 wagonów, poprzedziła uruchomienie w roku 1958 produkcji wielkoseryjnej wagonów typu 23K.
Jeden z tych właśnie wagonów włączony został przez PKP w roku 1964 do Wspólnego Parku Wagonów OPW, co niezwłocznie postanowiłem wykorzystać opracowując dokumentację do oznakowania modelu wagonu PKP serii Kddet firmy Fleischmann  . 

Tak więc wykonanie modelu wagonu 23K w oznaczeniach PKP w oparciu o model Fleischmanna stało się możliwe i jest to moim zdaniem model wart polecenia. 
W tym miejscu warto dodać, że wagony 23K budowane przez PFW w latach 1957-58 miały jeszcze zamiast haków standardowe ucha do lin (podobnie jak np. wagony DB), i gdyby nie charakterystyczne polskie tablice przestawcze hamulca West., byłyby rzeczywiście niemal identyczne z modelem tego wagonu Fleischmanna .

Model tego wagonu standardu UIC w wykonaniu Fleischmanna jest bez wątpienia najlepszym modelem bazowym do wykonania modelu polskiego wagonu 23K, o wiele bardziej nadającym się do tego celu niż np., wspomniany w tym wątku, wagon firmy Rivarossi.
KK			

Szukaj informacji o modelu w Google


Galeria zdjęć

 

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym