Boostery

Booster (wzmacniacz, "dopalacz") - jest to urządzenie, które dopasowuje sygnały o niskim poziomie generowane przez centralkę, do standardu DCC. Booster powinien dysponować odpowiednią mocą, w zależności od ilości urządzeń, którymi chcemy sterować a szczególnie od tego jaki jest pobór mocy generowany przez te urządzenia. Jeśli ilość odbiorników jest duża i nie ma możliwości zbudowania boostera o odpowiedniej mocy, wtedy cały układ dzieli się na kilka bloków i zasila każdy blok z osobnego boostera. Sygnał z centralki jest wtedy doprowadzany równolegle na wejścia wszystkich boosterów.

 

Przykladowy booster SPAX opracowany na podstawie projektu ze strony http://fremodcc.sourceforge.net/booster/spaxbooster/spax3_d.html

Jako rozszerzenie dodałem trzecie gniazdko RJ-12 do podłączenia do sieci XPressNet. Booster może być zasilany z dowolnego źródła AC lub DC o napięciu 15V-20V i wydajności prądowej około 3A. Wydajność prądowa SPAX-a wynosi 2,5A.

UWAGA ! Nie wolno podłączać sieci XPressNet do gniazd LocoNet w SPAX-ie ! Może to spowodować poważne uszkodzenia urządzeń XPressNet, jako że gniazda LocoNet mają zwarte parami piny w gnieździe RJ-12 !

SPAX Booster v5

SPAX Booster v5

SPAX Booster v5

SPAX Booster v5

SPAX znakomicie nadaje się jako rozszerzenie do centralki MiniBox. Oba urządzenia, uzupelnione o manipulatory Fred lub Fredi, stanowią tani, kompletny system DCC oparty o standard LocoNet.

Spax + MiniBox + Fredi

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym